17-go września odbyły się siedleckie obchody rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Członkowie naszego też oddziału upamiętnili to wydarzenie.

81176aad2cf60b4132fa4f88a4e0a3b1

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Ducha Św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą porucznika Stefana Kosobudzkiego, ps. „Sęk”, który dowodził XII Okręgiem Podlaskiego NSZ.

92943cddd7491d819c511477a08bc3e8

Członkowie Stowarzyszenia KoLiber wraz z przedstawicielami władz miasta i środowisk patriotycznych złożyli wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętą tablicą oraz pod pomnikiem V i VI Wileńskiej Brygady AK znajdującym się na Skwerze Wileńskim zlokalizowanym nieopodal kościoła. Wspólnie z delegacją KoLibra złożenia kwiatów dokonał nasz sympatyk- najmłodszy partyzant ugrupowania Wolność i Niezawisłość na ziemi siedleckiej Pan Antoni Kozak ps. „Mściwy”.

 

Warto jeszcze wspomnieć o tym, iż przedstawiciele siedleckich władz 17-go września upamiętnili należycie agresję sowiecką organizując wspaniałe obchody tego tragicznego wydarzenia, a od kilku lat oddają hołd tym agresorom pod pomnikiem Armii Czerwonej w Siedlcach w rocznicę jej wkroczenia (31.07.1944r.). Ponad to do szuflady schowano naszą inicjatywę zmiany nazwy ul. Armii Czerwonej. Dokonano jej wówczas gdy nasz oddział rozpoczął zbiórkę podpisów pod tą inicjatywą. Starą nazwę zastąpiła politycznie poprawna „Bohaterów II wojny światowej”, a nie proponowana przez nas Ofiar Komunizmu. Jako przedstawiciele młodego pokolenia wyrażamy nadzieję, iż w przyszłości władze miasta wykażą się większą konsekwencją i logiką w promowaniu postaw patriotycznych oraz porzucą sentymenty do PRL-owskiej propagandy głoszącej, że ta sama Armia Czerwona, którą dzięki ofiarności polskich żołnierzy powstrzymano w 1920 r. od ekspansji na zachód Europy, która wbiła Polsce nóż w plecy dokonując agresji 17-go września 1939 r i która czekała na prawym brzegu Wisły pod aż wykrwawi się powstanie warszawskie i blokowała partyzanckie oddziały spieszące na pomoc stolicy jest naszym wyzwolicielem.